Nostalji zamanı… Paylaşmasam olmazdı ve buyurun efendim, bakalım siz ne diyecek, ne düşüneceksiniz? İlginizi cezbedecek mi? ^^ ‘He...

Nostalji Zamanı: Stigmata 1999

/
55 Comments


Nostalji zamanı… Paylaşmasam olmazdı ve buyurun efendim, bakalım siz ne diyecek, ne düşüneceksiniz? İlginizi cezbedecek mi? ^^

‘Hepimiz karanlık bir mağranın içinde 2.000 yıllık bir mumu arıyoruz.’

1999 yapımı olan ‘Stigmata’ sinemada izlediğim ilk korku filmlerindendi. Bir sürü izlediğim şeytan, şeytan çarpması… gibi filmlerden çok daha farklıydı.  İzlediğimde çok etkilenmiştim ve işlenişi çok beğenmiştim. Aklımdan gitmeyen, iz bırakan filmlerdendi.
Organik kimyager, Andrew Kiernan ~Gabriel Byrne evrendeki birçok boşluğun nedenini sorgular, bilim ile açıklanamadığını görür, bunu Tanrı’ya bağlar ve bilim adamlığından sıyrılır. O artık Vatikan’a mensup bir rahiptir.

Brezilya’da yaşanan esrarengiz olayı araştırması için Sao Paulo’ya gönderilir. Çünkü İsa’nın heykelinin gözlerinden kan akmaktadır. Rahip iddiaları araştırırken aynı zamanda Amerika’da yaşayan genç bir kadın, Frankie Paige ~Patricia Arquette, büyük acılar içerisindedir. Bilimin açıklayamadığı bu durum karşısında yaşam mücadelesi verirken yolları rahip ile kesişir ve durumu netlik kazanıp son bulması için iş birliği yaparlar.

Paige’in vücudunda zuhur eden yaralar, lekeler ve acı hissiyatı, İsa’nın çarmıha gerildiğinde olanlarla aynıdır ve ‘Stigmata’ olarak adlandırılır. Aşama aşama ilerleyen stigmatik durum sonucu İsa’dan mesajlarda gelmektedir. Araştırdığı olay ve Paige’in başına gelenlerin birbiri ile olan bağlantıyı ilişkilendirmeye çalışırken Aramice gelen ayetleri gördükçe de sığındığı, boşluğu/boşluğunu tamamladığına inandığı inancını sorgulamaya başlayan rahip…


Ayetleri tam birebir yazamasam da genel hatları ile ‘Her yerde Tanrı’nın güzelliği ile karşılaşacaksın, belki bir taşı kaldırdığında, belki bir odunu ikiye böldüğünde… O’nu taşlarla yığılmış bu yapının içinde değil’ şeklindeydi, yapıdan kasıt, kilise ki 1945 yılında Vatikan bunu yalanlamış, asıl İncil ayetleri değil demiş falan filan ama az çok bizim anlayışımızla paralel geldi bana, bunu da mesajlaması güzeldi. Sırf belirli bir gücü elde etmek için bozdukları İncil’i keyiflerince yenileyip durmuşlar, aşikar, net,  bu da ayrı boyut! Filmin buna değinmiş olmasını beğendim açıkçası, güzel bir sorgulamaydı.


İzlerken gerilseniz dahi o sorgulama sürecine dahil olmak, neyin nesi bu stigmatik durum diyorsanız, bir bakın, izleyin derim! Eksik kalmasın bu da :)


BENZER YAYINLAR

55 yorum:

 1. Ayy bak nerelere nerelere ne zamanlara gittim şimdi :) Çok sevmiştim ben bu filmi çok da etkilenmiştim. Arkadaşımla izlediğimizde günlerce konuşmuştuk hakkında. Bir ara yine izleyeyim bari :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaşıtız ya ondan sürükledim seni de Dream!
   Sorma bende eve gelir gelmez babama anlata anlata, soru işaretlerimi sora sora, ne çekmişti adam :)
   Ben geçenlerde izledim yine, iki hafta önce falan yani :)

   Sil
  2. Benim de aklıma soktun izleyeceğim tekrar en kısa zamanda :D

   Sil
  3. Hihihi.izle izle azcık geril :)

   Sil
  4. Bazı filmleri tekrar izleyince hem detaylara daha çok dikkat ediyorsun hem de farklı gözlemliyorsun

   Sil
  5. Bazı filmleri tekrar izleyince hem detaylara daha çok dikkat ediyorsun hem de farklı gözlemliyorsun

   Sil
  6. İzleyin izleyin... Tekrar tekrar izleyin vakit bol :) Hiç izleyen var izleyemeyen var demeyin :D ahahaha
   Yakaladım yine :))
   Gerildim Kore! :S
   Merak da ettim..
   Napcaz şimdi????

   Sil
  7. Gerik gerik izle hehehe :)

   Sil
 2. Ben de yıldızlar Arasında filminde her bir olayda kurandaki ayetleri görmüştüm. Özellikle barnabas İncil'i ıslama en yakın olanı hatta Ahmet isminde peygamber Geleceği de bildirilir. Tabiki Vatikan kabul etmiyor o İncil'i. Böyle bilmediğimiz boyutları mantık çerçevesinde sunan bilim kurgu seyretmeyi severim. Merak ettim bu filmi de

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yıldızlar arasında da süperdi gerçekten, sorgulanmaz mı!
   Bu korku gerilim tarzında bir yapım, Vatikan anladığım güç elde etmek ve sağlam bağış toplamak için 4 papa birleşmiş, ruh hallerine göre yazmışlar da yazmışlar o babları :)

   Sil
  2. Çok severim korku filmlerini ama bunu duymamıştım bile. Ben de korku filmlerinde saçma sapan kaçma kovalama yerine gizemli ve etkileyici bir hikayenin işlenmesini seviyorum :) izleyeceğim bu filmi mutlaka :)

   Sil
  3. Aynen o saçmalıklar yüzünden ben genelde gerilim olanları tercih ediyorum malum bazı korkular sırf pornodan da oluşabiliyor :)
   Beğeneceğini umuyorum :)

   Sil
 3. Hoşdir ama benana :D korku filmi yaa korku filmi izleyemiyom beenn :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay kıyamam, çok mu korkarsın acaba, gözünü kapa ses gelince :)

   Sil
 4. Patricia'ya bayılırım :)

  YanıtlaSil
 5. Bir "euzu billahi mineşşeytanirracim bismillahirrahmanirrahim" deriz def olup gider şeytan.
  Asıl nefsimizi nasıl savacağız mesele o.

  Hayırlı bereketli bir kandil diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, nefisimizle başbaşa kalmayalım inşallah, Allah şaşırtmasın!
   Amin, bilmukabele, dua ile...

   Sil
 6. Ben bile gerilim sevdiğim ve izlediğim halde korktum.Asya harici izleyemiyorum.Bir de korkusu fazla olunca rüyama falan giriyor.Tırstım okurken desem yeridir.Ama yargılayıcı olması güzelmiş.Klavyene sağlık güzel yazı olmuş sadece gerilim olaymış iyiymiş.Hayırlı kandillerr bu arada.Dua ile...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Asya sever seni! Başka yapımlara şans tanımam diyorsun, olsun yorumun için teşekkür ederim ;)
   Sana da iyi kandiller, dua ile, unutma bizi de :)

   Sil
 7. Korku izleyemiyorum bende, yeterince gerginiz diyorum. Biraz da mutlu olalım :) Bu arada yazın çok güzel ama satırları okurken bile korktum haha :D Bu arada hayırlı kandiller canım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Bazen gerim gerim gerilesim geliyor da o vakit iyi gidiyor :)
   Sana da iyi kandiller...

   Sil
 8. Ya korku izlerim de sevmiyorum o daha çok kardeşime hitap ediyor .O öyle korku filmlerini sever .
  Zamanım olursa kardeşiyle izlerin. Mandolin mübarek olsun :)

  YanıtlaSil
 9. Çok severek izlemiştim ve özellikle de gündüz izlemiştim şey ben azıcık tırsıyorum da bu tarz filmleri gece izleyince :) Oyunculukların da hakkını vereyim filmin konusu kadar oyunculuklar da iyiydi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hihihi ben gece daha çok tercih ediyorum, bir süre de kıpırdayamıyorum :) Evet, oyuncular da iyi kurgu da iyi :)

   Sil
 10. Az dinleniyim dediydim ders calisıyodum yanlis yazmisim iyi bu :) Artik iyi bu der dururuz senle :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen aynen, iyi bu! :) okulda iyi bu blog da iyi bu, yazık ki sana da :)

   Sil
 11. Ben korku filmleri izleyemiyorum ki:((

  YanıtlaSil
 12. sayende izlenecek filmler listem gittikçe uzuyor.Bir de fırsat bulup izlesem,ama izleyince de dönüp yprum yapıcam söz :)

  YanıtlaSil
 13. Vay beee stigmata.Cocuklugumun korkulu ruyasi :)) Hic izleyemedim ben bu filmi.Bir cok kisi gibi korku filmi izleyemedigim icin :) Nostalji iyi oldu cokta guzel oldu ama :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Allah Allah korku filmi demesemiydim ki :) gören tırsıyor :) Teşekkürler Berikacım!

   Sil
 14. Kore ile nostalji rüzgarı...
  ya sen ne müthiş bir insansın Kore.
  ben söylemekten bıkmayacağım lakin sen okumaktan bıkacaksın diye korkarım.
  şöyle bir nostalji köşesi açsana? samimiyim. bunu gelince izleyeceğim. :)
  her zamanki gibi çok keyif alarak okuduğum bir yazı oldu. senin dizi / film yazılarını görünce, aklımda yapımla ilgili "acaba"lar yok oluyor. bazen tereddütte kalıyorum, vakit kaybı mıdır, güzel midir diye. seyreden birinin düşünceleri büyük etken olabiliyor. ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Riv! Beni mutlu ediyorsun, bıkmam ki hiç, senden böyle takdir görüyorum ne güzel :)
   Nostalji serüveni aldı başını gidiyor bende şu aralar, engel olamıyorum, aklıma geldikçe paylaşıyorum ama genelde sağlam,kaliteli yapımları paylaşıyorum :)
   Sen de beğeniyorsan çok sevinirim ki, az çok tarzını tahmin edince de güzel yönlendirme oluyor dimi ama :)

   Sil
 15. nostaji yapmak iyi olur severim film klasik korkular gibi değil sanırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, tam da öyle klasik korku filmlerinden uzak güzel bir sorgulama, merak ettiyseniz kaçırmayın derim ;)

   Sil
 16. Gerçekten nostalji olmus. Kaç kere izledim bilmem. Bu olaylar gerçek hayatta da görülüyor fakat vatikan tarafindan hasir alti ediliyormus. Epey bir arastirmistim. Ilginç bir filmdi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aaa, sizde mi :) yaa gerçekten mantıken sorgulama yapılırsa zaten belli oluyor da, işine gelmiyor işte milletin, Ee kolay değil ne kadr bağış geliyor vatikan a kesmek ister mi hiç:)

   Sil
  2. Aaa, sizde mi :) yaa gerçekten mantıken sorgulama yapılırsa zaten belli oluyor da, işine gelmiyor işte milletin, Ee kolay değil ne kadr bağış geliyor vatikan a kesmek ister mi hiç:)

   Sil
  3. Ay Korecim ben acaip meraklı bir kadınım. Herşeyi araştırırım. Hele de mantığıma yatmayan bi şeyse aaa bu böyleymiş diyemem. Evet din kurumları maalesef böyle. Maddi çıkarlarla yönetiliyor. İnsanlar ne kadar cahil ve aptal kalırsa onlar o kadar çok kazanıyor.

   Sil
  4. Evet, yaa körü körüne inanmak ne kötü, çok haklısın cahiller olmasa ne olur halleri :)

   Sil
  5. Evet, yaa körü körüne inanmak ne kötü, çok haklısın cahiller olmasa ne olur halleri :)

   Sil
 17. Uzunca bir dönem film izlerken korku ve gerilim türlerini eleyerek film seçmiş ve seyretmiştim. Bir filmi izlememişsem büyük ihtimalle ya korku çıkar ya da gerilim. Stigmata filmi de onlardan biri işte. Sorum var ;) Filmde birdenbire bir el uzanıp... yada ani ve yüksek sesli çığlıklar atmaca... bu tip sahneler yoksa izleyeyim diyorum.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. El uzanma olayları yok ama ani çığlıklar falan var, kadının vücudunda bir anda yaralar çıkıyor, ses var yani :)

   Sil
 18. Korku filmimiii ozaman tabiki bende bu blogda olmaliyimmm.. takibe aliyorum tabiki.bu konularla alakasiz olan blogumada beklerim.

  YanıtlaSil
 19. yaa eskiden ne çok korku filmi izlerdim! hatta testere 1'i gecenin 2 sinde tek başıma izlediğimi hatırlıyorum:)) nasıl denk geldiyse, film bittiğinde elektriklerin kesilmesi karşısında bile tırsmamıştım:) hamileyken falan da gerilim filmi izliyodum da arkadaşlarım kızıyodu:)
  ama artık pek bi tırsak oldum sanki yaa, izleyesim gelmiyo, izleyeceksem de eşimle beraber izlemek istiyorum:) yaşlanıyom mu ne?:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayy o testereler yok mu seriyi arka arkaya devirip, wcye giremediğimi bilirim :) maşallah cesaret tavan, pek etkilemiyor galiba Kitap Sevinci! Yok ondan değildir, eşle daha keyifli oluyor, bende öyleyim hadi hadi beraber izleyelim der dururum, gerilime ortak lazım ki :)

   Sil
  2. Ayy o testereler yok mu seriyi arka arkaya devirip, wcye giremediğimi bilirim :) maşallah cesaret tavan, pek etkilemiyor galiba Kitap Sevinci! Yok ondan değildir, eşle daha keyifli oluyor, bende öyleyim hadi hadi beraber izleyelim der dururum, gerilime ortak lazım ki :)

   Sil
  3. gerilim filmleri macerama ortaokulda freedy serisiyle başladığım düşünülürse az manyak diilmişim:) ne seriydi ama yaa:)
   biiiir iki senin için geldi freddy, üüüüüç dört kapıyı iyice ört, beeeeş altı hemen yakala haçı, yeeedi sekiz bu gece yinee geçiz, dokuuz on artık uykuya sooon:))
   her şeyin kurgu olduğunu düşününce etkilenmiyorum ama gerçek hayattan esinlenerek yapılan filmlerde etkilenmemek elde değil! Misal Texas Katliamı:/
   eşim de gerilim sevmiyor ama:) "hayat zaten yeterince geriyor, bi de ekstra kendimizi germenin ne mantığı var" diye düşünüyor:)

   Sil
  4. Süpersin Kitap Sevinci! Evet ya Texas Katliam'ı da başka hani, ben bazen oyuncuların ruh haline kaptırınca kurguyu aklımdan çıkarı veriyorum :)
   O mantık çoğu kişi de var ama benimde nedendir bilmem bazen gerim gerim gerilesim geliyor, hadi izleyelim diyorum, eşim filmlerin karşısında daha soğuk kanlı, olan bana olur genelde, işkence gibi izletiririm/izlerim de yani kaçış yok :)

   Sil
 20. Gerilim ve korku filmlerini çok severim bu filmi de izlemiştim :)

  YanıtlaSil
 21. Oooovvhh süper o zaman esmanur! Burda değil de ehlidunya.com diğer adresim filmleri inceleyebilirsin 😉

  YanıtlaSil

Yorumlarınızı merakla bekliyor olacağım! Eksik etmeyiniz...
Kitap yorumlarım ve fotograflarım için instagram adresim @bookandcoffe__ beklerim!

Teşekkürler, sevgiler...