İthaki yayınlarının ses getiren 2015 kitapları arasında yer alıyor, Kafes. Hak ediyor da! Kitap arkasında yapılan övgüler dahi dikkati çe...

Kitap Yorumu: Kafes, Josh Malerman

/
41 Comments
İthaki yayınlarının ses getiren 2015 kitapları arasında yer alıyor, Kafes. Hak ediyor da! Kitap arkasında yapılan övgüler dahi dikkati çekmeyi başarıyor.
‘The High Strung’ grubunun solisti Josh Malerman’ın etkileyici, sürükleyici anlatımının yanı sıra gizemlerle dolu korku, gerilim türünde elimden düşmeyen, merakla, heyecanla okuduğum kitap, Bird Box yani Kafes.
En yoğun olduğum dönemde elime alma fırsatım oldu. Hiç aklımda olmayan bir kitaptı kendisi, kime niyet kime kısmet cinsindendi. Kitaplar konusunda yorum paylaşan biri değilken Kafes sayesinde hemen oturup bunu yazmalıyım dedim, dedirtti.
Güçlü, ürpertici, heyecan dolu Kafes! Bir köşeye çekilip dünyadan kopup biranda kendinizi kurgunun akışına kaptırıyorsunuz. Betimlemelerle hayal dünyanız netlik kazanıyor, kahramanlar yanı başınızda imiş gibi onların gözünden yorumluyor, bir adım sonra olabilecekleri düşünmeye başlıyor, yeri geliyor eleştiriyor, yeri geliyor empati kuruyorsunuz. Cesaret, yaşama tutunma, bilinmezlik, bağlılık, gerilim, direniş, yok yok, tam donanımlı bir kitaptı.
Yazarın işitme duyusunu ön plana çıkartmasını müzisyen oluşuna bağladım ki,  O’nun yansıtmasıyla gözleri kapalı sadece sese odaklı yaşama zorunluluğu hissi de bambaşkaydı. Geceleri okumayı tercih ettim ama keşke tek gece de soluksuz bitirebilseydim, ama nerede! 
Neyse...
‘Herkesin aniden delirdiği bir dünyada kime güvenebilirdi.’
Ülke genelini esir altına alan adını koyamadıkları şeytan mı, virüs mü, yaratık mı? Bir güç ve ardı arkası kesilmek bilmeyen esrarengiz seri ölümler, bir şartla ölüm sana uzak kalıyor, sakın gözlerini açma!
Dokuz ay, 4 yıl öncesi, nereden geldiğini, ne olduğunu kimsenin bilmediği, görülmemesi gereken korkunç şeyin karşında Malorie, kız kardeşini de kaybettikten sonra nehrin kenarında terk edilmiş, güvenli olarak bilinen eve ulaşır ve oradaki arkadaşları ile başından geçenler ile şimdiki zaman, 5 yıl sonrası, Malorie ve çocukları arasında geçenlere dönerek, flashback edasında anlatıyor ki, bu da daha beter merak ettiriyor.
Çocuklarını birer dinleme makinesi gibi yetiştiren Malorie, çocukları ile beraber dört yıl boyunca hayal ettiği hayata sahip olmak için cesaretini toplar, geri dönüşü olmayan karar alır ve nehir de başlarına neler geleceğini bilmeden, gözleri kapalı, sadece sesleri dinleyerek tüyler ürperten yolculuğa çıkarlar. Sürekli varlığını hissettiren, takipte olan şey ve mücadele..
Sizde bu gerilimi, heyecanı, ümidi, ümitsizliği hissetmek istiyorsanız eğer buyurun başlayın ;)
Merakınızı az da olsa dindirmek için, tadımlık, kitabın ön okuması tık tık.


BENZER YAYINLAR

41 yorum:

 1. Kitap tanitimi yapan bloglari kesfetmek çok iyi oldu. Yeniliklerden haberdar oluyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu konuda daha üstatlar var tabi ki D.Soygul, ben ilk defa dayanamadım paylaştım, teşekkürler ilgin için ;)

   Sil
 2. Bende bu kitabı çok merak ediyorum.
  Gerilim korku olan kitapları seviyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel, akıcı bir kitaptı, gerilimi de seviyorsun zaten tavsiye ederim ;)

   Sil
 3. Bu kitabı çok merak ediyordum. Yorum için teşekkürler ☺

  YanıtlaSil
 4. Selam, tanıtımın kadar etkileyiciyse tereddütsüz tam puan alır benden :)

  Listeme ekledim, teşekkürler <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eminim seveceksin, benden geçti ve yazma isteği uyandırdı, ilk oldu benim için de ;)

   Sil
 5. hımm güzel konuymuş. Şu aralar ben de güzel bir kitap okumak istiyordum. Teşekkür ederimmm tam zamanında yetiştin :)

  YanıtlaSil
 6. Bu kitabı çok merak etmeme rağmen bir türlü sıra gelmedi. Her seferinde almaya gidip başka bir kitapla geri dönüyorum. Yazını da okuduktan sonra artık okumalıyım :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende de tam tersi olmuştu ama pişman olmadım, Kafes'i aldığıma ;) Okuduktan sonra ki yorumlarını merak ediyorum Ayşegül A.

   Sil
 7. şu an kitabın konusunu okurken nasıl içim gitti anlatmam kore fenomeni.
  bir de fuar da ithaki yayınlarına uğramıştım. bu kitabı gözümden kaçırdığıma içim içimi yer.
  bilhassa bu tarz fantastik, bilim kurgu, gerilim tarzı olaylara bayılırım.
  gerçekten çok hoşuma gider. şu an da teker teker bloglara bakarak zaten yeni bir kitap listesi çıkarmaktayım.
  elimdekiler biter bitmez yeni listeye geçiş yapacağım. kafesi de listeye ekledim. ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi yapmışsın Riv! seveceksin senin tarzına yakın bir kitap ;)

   Sil
 8. Okumak için en sabırsızlandığım kitaplar arasında Kafes. Senden de ok almış. Daha da heyecanlandım. Bütün arkadaşlarım çok büyük keyifle okuduklarını söylediler. Artık sıra bende.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen, çok erteleme pişman olursun ;) Zaten sürekli bir merak olacağı için erken bitecektir, anlamıyorsun :)

   Sil
 9. ben de keyifle okudum yakınlarda, yazdım blogumda, ya diyodum, keşke bi ikincisi olsa sona noldu acabaa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence güzel olurdu, devamı da gelir, tutulduğuna göre, sonrasını bize bıraktı, bir de kendi düşüncesini paylaşmak ister herhalde :)

   Sil
 10. Kore Fenomeni!!!! Nasıl güzel anlatmışsın!!! Şu an okuyup bitiresim geldi ve meraktan içim içimi yiyor!!! :S
  İlk fırsatta okumalıyım!!
  Çok korkunç değil di mi? Korkarım ben :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım, kitabın etkisi ile yazdım hemen ondan biraz heyecanlı giriş yaptım sanırım :) Korkunç değil ama merak ve gerilim daha ağır basıyor ;) Korku filmleri de hani korkunç olmaz da komik olur asıl olan gerilimdir ya oradan yakalıyor seni ;)

   Sil
  2. Şimdi beni daha da kazandın Kore Fenomeni ;))) bir an önce almalıyım! Fırsat bulup okumalıyım!
   Bu arada sana kısaca ne diyelim :)

   Sil
  3. Adım Fatime ya genelde ftm diyorlar, deneylerde kullandığımız kodlardan kalma ;)

   Sil
  4. Deney diyerek yine merakımı cezbettin ftm ;)
   Aklıma tüpler üzerine yazılı cam kalemi geldi???

   Sil
  5. İstanbul hanımefendisiyle dedikodunu yaptık onun bloğunda :D benden duymuş olmaaa...

   Sil
  6. İstanbul hanımefendisiyle dedikodunu yaptık onun bloğunda :D benden duymuş olmaaa...

   Sil
  7. Aaa hemen bakayım ;) Aynen tüpler üzerine cam kalemi ile yazıyordum, hey gidi günler hey, tez için hem de asistanlık yapıyorken laboratuvarlarda işte, hoca takmıştı ftm diye ;)

   Sil
  8. Özel olmayacaksa hangi bölüm diyeceğim :)) tüplere ben de yabancı değilim çünkü! :)

   Bizde kısaltma yapmıyorduk ama.
   Yükseği bitirip doktorada mı bıraktın yoksa direkt doktora olarak mı başlamıştın? (Dağınıktan sorular sorular :D)

   Çok öZele girdiysem yayımlama cidden, öperim..

   Sil
  9. Kimya canım aslında fizikokimya polimerler üzerine çalışmıştım yüksek lisansta hem tübitak hem de fransızlarla projelerimiz vardı, hem proje asistanlığı hem de okul asistanlığı falan vardı çok yoğundum o aralar, bir de beceriksiz bir İranlı vardı onun tezi de bize patladı falan derken iki üç tez yaz, makaleler, kongreler cart curt derken bütün enerjim bitmişti neredeyse ytü ye geçtim doktora da dersler falan gayet güzel gidiyordu ama evlilik falan girdi baktım ki iyice hevesim kaçıyor, yeterlilik sınavına girecektim işte hocamlarımla görüştüm ben istemiyorum bırakıcam falan hala devam et diyorlar ama gidesim de yok yani, kaydım duruyor da ben işte uğramıyorum, çok hevesim kaçtı bana göre hiç değil akademik ortam zaten çok kararlı olsaydım yurt dışına gitme fırsatım vardı ama işte ben de tık yok böyleydi, çok sıkıcı bir eğitim hayatım vardı Dağınık Anne, içler acısı! Seni de baymamışımdır inş ;) Senin neydi alanın?

   Sil

  10. Offf ben okurken bile tempoyu düşünüp yoruldum!!!! :S gözümün önüne geldi o angaryaların üstlenilmesi! Üstüste 2-3 tez!!! İyi dayanmışsın!
   Aslında yoğun olması bir bakıma iyidir ama evlilikten sonra daha zor oluyor :))
   Benim ecza ;) fiziko'ya girmeseydin kardeş derdim :D yüksek de farmakoloji. Ama çıkış o çıkış bida adım atmak bile istemiyorum :S

   Sil
  11. Dimi yaa sorma, ne günlerdi senin bölümlerde iyiymiş :) Zaten bir kere koptun mu tamam!

   Sil
  12. Eee sen ne yapıyorsun, var mı eczane falan merak ettim :) Lisans ve yüksekte özel üniversitedeydim, doktora da ytü geçince burda tez bitmez dedim, onun da etkisi var tabi ki ;)

   Sil
  13. Ben direkt devletten başlayınca devamı gelmedi tabi ki :D hehe..
   Yok cnm yaf! Eczane olsa beni görmekten sıkılırdınız buralarda :D
   Özel sektör, firma ;))
   Mesai dışı da serbest analık :S

   Sil
  14. Ayy o da zor yaa, annelik güzeldir ama :) Kolay gelsin sana canım!

   Sil
  15. Sen beni anneliğe ısındırmaya çalışıosun ama şu ara zor ftm :D
   Uyuduktan sonra görüşelim bence :D
   ASV

   Sil
  16. Taman canım görüşürüz, uyusun bakalım ;)

   Sil
 11. güzel bir kitaba benziyor bakacağım mutlaka :) sizi takibe almak istedim ama linli göremedim benim de bloguma beklerim çekilişime katılmayı unutmayın

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, güzel kitaptı, sağ üst tarafta tık tık yazısının altından takip edebilirsiniz hatta blog keşifleri etkinliğine kendi linkinizi bırakıp diğer blog arkadaşlarımla da tanışma fırsatınız olabilir ;)

   Sil
 12. Kore Fenomeni, nasıl güzel anlatmışsın sen öyle, değme kitap yorumcularına taş çıkartırsın, kesinlikle mütevazi olma.
  Öyle ki, birkaç yerde bu kitabın değerlendirilmesini gördüğüm halde, ilk sende yazıyı sonuna kadar okudum ve kitabı almaya karar verdim.
  Ayrıca kitabın arka kapağını ve ön okumasını eklemen çok büyük incelik, çok beğendim. Arka kapakta Stephen King severler bu kitaba bayılacak yazısını okuduğum anda beni benden aldı. King'ci olarak sanırım seveceğim bu kitabı. Bence kitap yorumlarına devam etmelisin.
  Sevgiler..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok onore oldum İstanbul Hanımefendisi, teşekkür ederim, utandım.. Duygularımı, düşüncelerimi yazıya dökmekte iyi olmadığım için iyi olmadığım konularda pek iddialı davranmak istemiyorum, kitabın etkisinden duramadım yazdım, ilhamım oydu. Burada da sığındığım nokta şuydu nasılsa benim blogum, benim düşüncelerim okuyanlarda saygı duyar diye ya değilse hiç güvenipte yazamayacağım, genelde takip ettiğim blogların çıtası yüksek olunca aman benimkiler tırt diyorum :) Ama sen beni mutlu ettin, tekrar teşekkür ederim ;) Kitabı okuduktan sonraki yorumunu da merakla bekliyor olacağım!

   Sil
  2. Kesinlikle katılıyorum :)))

   Ftm bize kitap anlat :D

   Sil
  3. Çok beğendiklerimi anlatırım canım dayanamam yine ;)

   Sil

Yorumlarınızı merakla bekliyor olacağım! Eksik etmeyiniz...
Kitap yorumlarım ve fotograflarım için instagram adresim @bookandcoffe__ beklerim!

Teşekkürler, sevgiler...